(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Resi beyı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Lütuf Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yeniden aynı kurumun Dış İlişkiler Direktörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden yetkili olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Daha sonrasında öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan varlıkına sarrafiyelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Asamble Tababet ve Sıhhat Bilimleri Yetişek Konseyi çıbankanlığı, UMEMPS (Orta şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Resi bey Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda uhde almaktadır. çıbankanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri bilirkişiından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “müstakbel fasıl sarrafiyekanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda iş etmiş olduğu dü yılın böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA sarrafiyekanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak gün almıştır. Hatta Lütuf Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun çıbankanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak uhde yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir